Tahsin ERDEM
ZONGULDAK BELEDİYE BAŞKANI
Biyografi Mesajı Fotoğraflar
Başkanın Sosyal Medya Hesapları

Başkanımız Dr.Ömer Selim ALAN'dan Deprem Nedeniyle Kamuoyuna Açıklama

13 Şubat 2023

Başkanımız Dr.Ömer Selim ALAN'dan Deprem Nedeniyle Kamuoyuna Açıklama

 

Belediye Başkanımız Dr. Ömer Selim ALAN deprem bölgesindeki incelemeleri sonrası basın ve kamuoyuna bir açıklama gönderdi.

 

‘MADENCİ TORUNLARI TARİH YAZIYOR’

Hepimizi derinden sarsan, asrın felaketinin yaşandığı Kahramanmaraş merkezli 10 ilimizi doğrudan etkileyen deprem nedeniyle öncelikle hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar dilerim. Aziz Milletimizin başı sağ olsun…
Yaralarımızı sarmak, depremden etkilenen vatandaşlarımızın yanında olmak, deprem bölgesinde büyük emek sarf eden mesai arkadaşlarımıza, kahraman madencilerimize bir nebze de olsa destek olmak için deprem bölgesine intikal ettik.
Depremden en çok etkilenen bölgelerden biri olan Gaziantep Nurdağı ve İslahiye ilçelerinde ve ardından Kahramanmaraş Merkez’de 2 günümüzü geçirdik. Gerçekten de tarihimizin en büyük yıkımına şahit olduk. Nefes alırken bile kalbimizin sıkıştığı, uyku ve yemek kelimelerinin anlamını yitirdiği zamanlardayız.
Böylesine büyük bir felaketi yaşarken en büyük motivasyon kaynağımız, milletimizin seferberlik ruhuyla birbirine nasıl kenetlendiğini, omuz omuza verip tüm zorluklara nasıl göğüs gerdiğini, bir canımızı daha kurtarabilmek için nasıl tek yürek olduğuna şahit olmamızdı. Bu insanüstü gayret boğazımızı düğümledi, gözlerimizi yaşarttı. Büyük bir felaketle uğraşıyoruz belki ama dayanışma nedir, birlik beraberlik nedir bu milletin evlatları bunu bir kez daha gösterdi. Çünkü biz çok büyük bir milletiz…
Depremin yıkıcı etkilerini azaltmak için, ülkemizin her yerinden ve uluslararası camiadan hem arama kurtarma ekipleri, hem de insani yardımlar aralıksız devam etmektedir. AFAD’ımız, TÜRK KIZILAY’ımız, Kahraman Mehmetçiğimiz ve Polislerimiz, tüm kamu kurum ve kuruluşlarımız, gönüllülerimiz, canı pahasına gece gündüz gayret göstermektedirler.
Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın talimatlarıyla devletimiz tüm imkânları ile görevi başındadır. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın.
Zonguldak olarak Valiliğimiz koordinesinde yaklaşık 5.000 kişi görev başındadır. Bunların 3.750’si TTK çalışanlarımız, diğerleri ise Belediyelerimiz, Özel İdaremiz, Orman Bölge Müdürlüğü çalışanlarımız, Sağlıkçılarımız, Milli Eğitim camiamız ile tüm kurumlarımız deprem bölgesindedir.
Altını çizerek bir kez daha söylemek istiyorum ki ZONGULDAKLI olmaktan bir kez daha gurur duydum.
Gözlerini kırpmadan çalışmalarını sürdüren, mucize kurtuluşlara tanıklık eden madenci torunları tarih yazıyor, ellerinden gelenin katbekat fazlasını yapmaya da devam ediyorlar.
Özellikle Nurdağı’nda Zonguldak, Kilimli ve Kdz. Ereğli belediye çalışanlarımız adeta tek yürek olmuş, güçlü bir dayanışma sergiliyor, enkaz çalışmalarını birlikte yürütüyorlar. Onca acılarına rağmen, bu büyük faciayı bizzat yaşamış olan depremzede kardeşlerimiz ise hem Gaziantep’te hem de, Kahramanmaraş’ta madencilerimize ve tüm çalışanlarımıza teşekkür ederek, Zonguldak’ı asla unutmayacaklarını ifade ettiler. Onlarla her zaman gurur duyuyorum, ne yapsak haklarını ödeyemeyiz. Keza, mesai arkadaşlarımıza dönüş yoluna çıkmadan önce yorulan var ise değiştirelim diye sordum ama hiçbiri geri dönmek istemedi. Hepsini alınlarından öpüyorum.
Kahraman madencilerimiz başta olmak üzere tüm mesai arkadaşlarıma yürekten şükranlarımı sunuyorum. Allah hepsinden razı olsun. Ayaklarına taş değmesin. Bizler bu zor günleri de birlikte atlatacağız. Yaraları hep birlikte saracağız. Rabbim, ülkemizi ve milletimizi her türlü afetten ve felaketten muhafaza eylesin. Bir daha böyle acı günleri bizlere göstermesin inşallah.