Dr. Ömer Selim ALAN
ZONGULDAK BELEDİYE BAŞKANI
Biyografi Mesajı Fotoğraflar
Başkanın Sosyal Medya Hesapları

Zonguldak'ın Kurtuluşu'nun 100.Yılı ve Uzun Mehmet'i Anma Törenini Gerçekleştirdik

21 Haziran 2021

Zonguldak'ın Kurtuluşu'nun 100.Yılı ve Uzun Mehmet'i Anma Törenini Gerçekleştirdik

 

Zonguldak’ın Düşman İşgalinden Kurtuluş’unun 100. yıldönümü ve Uzun Mehmet’i Anma Günü nedeniyle Valilik önünde düzenlenen törenimizi gerçekleştirdik.

Belediye Başkanımız Dr.Ömer Selim Alan, törende yaptığı konuşmasında şu düşüncelerine yer verdi: 

Değerli Hemşehrilerim,

Öyle kıymetli ve güzel bir şehirde yaşıyoruz ki,

Türkiye Cumhuriyet’inin ilk vilayeti olan, Türk sanayisine uzun yıllar yön vererek lokomotif rol görevi üstlenmiş, kuruluşundan bugüne ekonomisiyle yüzbinlerce hemşehrimize ekmek kapısı olmuş ve şimdide enerji üssü olma vasfıyla tüm Türkiye’ye güç vermeye hazır bir şehirdir…

Tam 100 yıl önce ise bugün Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları tarafından Fransız işgalinden kurtarılan şehrimiz, Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra vatan topraklarının işgali sırasında taşkömürünün önemini bilen Fransızlar tarafından işgal edilmişti. Zonguldak halkının, milli birlik ruhu karşısında Fransızlar, 21 Haziran 1921’de şehri terk etmişlerdir. Zonguldak, 1 Nisan 1924’te vilayet olmuş ve ‘Cumhuriyet sonrası kurulan ilk il’ olma unvanını almıştır.

Emeğin ve emekçinin başkenti ilimizin, taşında-toprağında alın teri emek ve mücadele vardır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ilimizi ziyareti sırasında ifade ettiği gibi; ‘Zonguldak’ın derin toprakları altındaki servet-i madeniye ne kadar kıymetli ise, bizim nazarımızda Zonguldak’ta o kadar çok kıymetlidir.”

*

 

Kıymetli Hemşehrilerim;

Sözlerime başlamadan önce de ifade ettiğim gibi Zonguldak her geçen gün GELİŞİYOR…

Bu gelişim daha da ivme kazanarak bizleri Milletçe sevince boğan doğalgaz keşfinden sonra 150 yıllık bir mazisi ile Mavi Vatan’da güçlenen hakimiyetin bir nişanesi olan FİLYOS LİMANI Projesi’nin açılışını Sayın Cumhurbaşkanımızın ilimizi teşriflerinde büyük bir mutluluk ve gurur ile hep birlikte gerçekleştirmiştik.

Türkiye’nin en büyük limanlarından birisi olan Filyos Limanı, yılda 25 milyon tonluk kapasitesiyle ihracatımıza çok önemli katkı sağlayacak, bölgemizi kalkındırarak ekonomiye ve istihdama yol açarak tüm dünyaya açılma şansımızı Zonguldak’tan yakalayacağız.

Üstlenmiş olduğumuz misyon ile yeni başarılarla şehrimizi daha da güçlendirmek suretiyle büyük bir GAYRETLE projelerimizi hayata geçirmeye devam ediyor, şehrimizin değişimi ve gelişimi için kentimizi kalkındıracak ve yaşatacak çalışmalarımızı hayata geçirmek üzere tüm kararlılığımızı AZİMLE sürdürüyoruz.

Bu doğrultuda siz kıymetli hemşehrilerimize nefes aldıracak, kentimizin merkezini daha kaliteli ve çağdaş bir rekreasyon alanına kavuşturacak, SAHİL-LİMAN Projemiz, her detayında insan ve şehir odaklı işlevsellik düşünülmüş olan ve modern mimariyi yansıtan Acılık’ta kentsel dönüşümü başlattığımız ‘İş Merkezi ve Konut Projemiz’, sosyal, kültürel ve kentsel fonksiyonlar sayesinde halkımızın yıllardır özlem duyduğu, kentsel belleği, ve tarihsel mirasımızı önemseyen yeni bir yaşam alanına kavuşacağımız LAVUAR ALANI Projemiz, hemşehrilerimizin yaşam kalitesini arttırmak ve daha yaşanılabilir bir Zonguldak oluşturma hedefi ile çalışmalarını sürdürdüğümüz DERE ISLAH Projemiz, Sokak canlarımızın yaşamına merhem olacağımız ‘Sokak Hayvanlarımız için Yaşam Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’ Projemiz, Sosyal Belediyecilik anlamında Engelli vatandaşlarımızın toplumsal yaşama katılımlarını kolaylaştırabilmek için çok yakında açılışını gerçekleştireceğimiz ‘Engelsiz Yaşam Merkezi’miz ve bunun gibi şehrimize değer katan birçok projelerimizi sizlerin hizmetine sunmayı iple çekiyoruz.

*
Değerli Hemşehrilerim,

Sözlerime son vermeden önce, Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan tarafından 4 Haziran tarihinde açılışını gerçekleştirdiğimiz caminin ismini 1829 yılında taşkömürünü bulan Uzun Mehmet’e ithafen ‘Uzun Mehmet Camii’ olarak açıklamış olduğu, şehrimizin silüetini değiştiren muhteşem mimarisi ve parkıyla yeni yaşam alanlarımızdan da biri olan Uzun Mehmet Camii ve parkımızı da şehrimize yakışır bir eser olarak kazandıran başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere emeği geçenlere yürekten teşekkürlerimi sunuyorum.


*

Kıymetli Hemşehrilerim,

Bu duygu ve düşüncelerle, 21 Haziran Zonguldak’ın Düşman İşgalinden Kurtuluş’unun 100’uncu yıldönümünü ve Uzun Mehmet’i Anma Günü’nü canıgönülden kutluyor, taşkömürünü bularak ilimize büyük katkı sağlayan Uzun Mehmet başta olmak üzere, kahramanlıklarıyla tarihe mâl olan Aziz Şehitlerimizi ve bu uğurda can veren tüm maden şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyor ,hepinizi muhabbetle selamlıyorum.