ZONGULDAK’IN DÜŞMAN İŞGALİ’NDEN KURTULUŞU’NUN 96’INCI YILI NEDENİYLE TÖREN DÜZENLENDİ

109

Zonguldak’ın Düşman İşgalinden Kurtuluşu ve Uzunmehmet’i anma günü etkinlikleri nedeniyle Valilik Binası önünde tören düzenlendi. Siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, vatandaşlar katıldı.

İstiklal Marşı’nın okunması ve saygı duruşunun ardından Zonguldak Belediye Başkanlığı tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk koyuldu. Ardından Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir, günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yaparak, Zonguldak’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 96’ıncı yılını kutladı ve konuşmasında şu görüşlerine yer verdi: “Kurtuluş Savaşı ile birlikte Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları yüzünü Zonguldak’a, Kömür Havzası’na dönerler. Çünkü onlar dünyadaki sanayi devriminin önemini ve Osmanlı İmparatorluğu’nun neden dağıldığını bilmektedir. 21 Haziran 1921 tarihi, Türkiye’nin tam bağımsızlık kıvılcımının çakıldığı tarihtir. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, “Tam bağımsızlık için ekonomik bağımsızlık şarttır” anlayışı ile Zonguldak’a sahip çıkmış ve ülkemiz sanayisini geliştirme hamlesini Zonguldak’tan başlatmıştır. Nitekim 1 Nisan 1924 tarihinde Zonguldak, Genç Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ilk ili olur.

Bu anlayışla; Çatalağzı Termik Elektrik Santrali, Karabük ve Ereğli Demir-Çelik Fabrikaları, Filyos Ateş Tuğla ve Bartın Çimento fabrikaları kurulur.

Zonguldak, içinden iki il çıkacak kadar büyür ve sanayi şehri olarak ülkemizin gelişmesine, kalkınmasına hizmet eder. Kömürle gelişen, büyüyen ve il olan Zonguldak, bugün kömür üretiminden vazgeçilerek küçültülmekte, insanlarımız göç etmek zorunda bırakılmaktadır. Zonguldak’ta 100-150 yıl yetecek kömür rezervi var.

Türkiye’nin kömüre ihtiyacı var. Kamu ve özel sektörün üretme imkânı var.

Zonguldak’ın asıl ihtiyacı olan şey 1920’lerin anlayışıyla sahip çıkılmasıdır.

1921’in ilgi ve alakasının gösterilmesidir. Türkiye ekonomik krizlere sürüklenmemek için kendi doğal kaynaklarına dönmek zorundadır. Türkiye’nin Zonguldak’a ihtiyacı var. Zonguldak’ı kurtarmak Türkiye’yi kurtarmaktır. Tekrar hepinize saygılarımı ve sevgilerimi sunuyor, 21 Haziran Zonguldak’ın düşman işgalinden kurtuluşunu kutluyor, kömürün bulunuşunda büyük katkısı olan Uzunmehmet’i saygıyla anıyor, hepinize sevgi ve saygılarım sunuyorum.” şeklinde konuştu. Ardından Uzunmehmet Anıtı’nda tören düzenlendi.

  

Simple Text