ZONGULDAK BELEDİYESİ PERSONELİ’NE EĞİTİM SEMİNERİ DÜZENLENDİ

694

Zonguldak Belediyesi İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü ve Başbakanlık Kamu Görevlileri Etik Kurulu işbirliği çerçevesinde, belediye personeline “Etik” konulu eğitim semineri düzenlendi. Eğitim seminerine; Belediye Başkan Vekili K.Engin Marangoz, belediye daire müdürleri ve belediye personeli katıldı. “Kamu yönetiminde etik kültür ve etik davranış ilkeleri” konulu semineri anlatan Başbakanlık Uzmanı İlker Eralp, etik kavramını tanımlayarak, kamu yönetiminde etiğin önemini ve görevlerinin yerine getirilmesinde kamu hizmeti bilinci konularını örneklerle dinleyicilere anlattı. Açılış konuşmasını yapan Belediye Başkan Vekili Engin Marangoz, “Hayatımızın her aşamasında etik kurallar geçerlidir. Uymamız gereken kurallar vardır. Bunlarla ilgili ayrıntılı bilgiyi Başbakanlık Uzmanı İlker Bey sizlere aktaracaktır, katılımlarınızdan dolayı teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Başbakanlık Uzmanı İlker Eralp yaptığı konuşmasında, etik kavramını tanımlayarak, “Kişinin davranışlarına temel olan ahlak ilkelerinin tümü olup, insanlara işlerin nasıl yapılması gerektiğini belirlemede yardımcı olan kılavuz değerler, ilkeler ve standartlardır. Etik davranış ilkeleri ile varılmak veya elde edilmek istenen amaç, devlette ve toplumda yolsuzluğu ve genel olarak yozlaşmayı önlemek ve dürüstlüğü hâkim kılmaktır.” şeklinde tanımladı.

Kamu yönetiminde etiğin öneminden bahseden uzman Eralp, kamu kurumlarında çalışanların etik kurallara dikkat etmesi gerektiğini belirterek, “Toplum kamu görevlilerinden, yönetsel standartlara duyarlı olmalarını beklemektedir Bu nedenle kamu görevlilerinin, sadece rüşvet, zimmet, kayırmacılık vb. gerçek yolsuzluklarından değil, halkın güven duygusunu zedeleyecek yolsuzluk şüphelerinden de kendilerini korumaları gerekmektedir” şeklinde konuştu. Öte yandan, Kamu Görevlilerinin Karşılaşabileceği Etik İkilemler, etiğe yönelik örgütsel yapı, kamu görevlileri etik kurulu, etik davranış ilkeleri, halka hizmet etme bilinciyle hareket etme, kamu malları ve kaynaklarının kullanımı konularına değinerek, seminer programını tamamladı. Zonguldak Belediyesi İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürü Hatice Alın, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, seminer programının çok verimli geçtiğini, İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü olarak çeşitli konularda seminer programlarının devam edeceğini ifade etti. Seminer programının ardından, Belediye Başkan Vekili Engin Marangoz, Başbakanlık Uzmanı İlker Eralp’a günün anısına madenci heykeli armağan etti.

DSC_0023 DSC_0029 DSC_0034 DSC_0037

 

Simple Text