ZONGULDAK BELEDİYESİ İLE AKMERCAN BATIKAR DOĞALGAZ FİRMASI ARASINDA PROTOKOL İMZALANDI

513

AKMERCAN BATIKAR DOĞALGAZ GENEL MÜDÜRÜ YUNUS KESGİN DOĞALGAZDAN ELDE EDİLEN %4’LÜK HİSSE PAYINI BAŞKAN AKDEMİR’E TESLİM ETTİ

 

Zonguldak Belediyesi ile AkmercanBatıkar Doğalgaz firması arasında, Zonguldak Belediyesi’nin hissesine düşen %4’lük payın imza töreni gerçekleştirildi. Protokol imza törenine; Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir, AkmercanBatıkar Doğalgaz Genel Müdürü Yunus Kesgin, AkmercanBatıkar Doğalgaz Zonguldak Bölge Müdürü Bekir Selçuk, Belediye Başkan Yardımcıları Erhan Darende ve Kemal Cangöz katıldı. Zonguldak Belediyesi için gelir kaynağı oluşturulması açısından önemli bir katkı sağlandığını ifade eden Belediye Başkanı Muharrem Akdemir, “Kurumumuz için önemli günlerden birini yaşıyoruz. Doğalgaz konusunda son aşamalara gelmek üzereyiz. Zonguldak,Bartın,Kozlu, Kilimli ve Çaycuma Belediyeleri ile bu anlaşmayı ortak kararımız ile aldık. Zonguldak Belediyesi’nin hissesine düşen %4 oranında bir anlaşmamız var. Bu protokolü, EPDK başkanlığından alınan izin ile birlikte, Genel Müdürümüz bizlere bu protokolü getirdiler. Hissemize düşen payları bize verecekler. Teminat olarak kasamızda hissemizi saklayacağız. Böyle bir protokole imza attığım için mutluyum. Yıllık kar edildiğinde, %4’luk kısım belediyemize aktarılacak.  Belediyemizin ekonomik gücüne de katkı sağlayacaktır. Halkımıza daha iyi hizmet edebilme konusunda da etken olacaktır. Çevreyi kirletmeden, havamızı temiz kullanma adına da mutluyum. Doğalgaz döşeme konusunda, Zonguldak’ın coğrafi konumu itibariyle bazı sıkıntılar yaşadık.  2 yıl sonra tamamen Zonguldak halkı doğalgaz ile ilgili sorunu kalmamış olacaktır. Gelir getirmesi adına bu konuda sevinçliyim. Genel Müdürümüze, Bölge Müdürümüze, teknik arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Hayırlı uğurlu olsun.” şeklinde konuştu.

AkmercanBatıkar Doğalgaz Genel Müdürü Yunus Kesgin ise, Akmercan Doğalgaz Firması olarak, gazdan elde edilen %4’lük hisse payın Zonguldak Belediyesi’ne katkı sağladıkları için ayrıca mutlu olduklarını ifade ederek, konuşmasında şu görüşlerine yer verdi: “AkmercanBatıkar Doğalgaz Dağıtım Şirketi, dağıtım bölgesinde yapmış olduğu 6 yıllık yatırımları neticesinde belli bir abone potansiyeline ulaştı. 4646 sayılı Doğalgaz Piyasası Kanunu kapsamında, tüm doğalgaz dağıtım şirketleri bedelsiz olarak sermayesinin %10’unu dağıtım bölgelerindeki belediyelere dağıtmak durumundalar. Bu kapsamda, lisans bölgemizde bulunan Zonguldak-Merkez, Kozlu, Kilimli, Devrek, Çaycuma Belediyelerimiz bu dağıtım bölgeleri içerisinde bulunuyor. %10’u, Belediye Başkanlarımız biraraya gelerek, nüfusları oranında %10’luk sermayeyi paylaşmış bulunuyorlar. Zonguldak Belediyemiz %4, Bartın Belediyemiz %2, Çaycuma, Devrek, Kozlu ve Kilimli Belediyelerimiz %1 hisse sahibiler. Şirketimizin kuruluş sermayesi 5 milyon TL.’dir. 500 bin olan hisse oranını, Belediye Başkanlarımıza takdim edeceğiz. Hisselerle, Zonguldak Belediyesi AkmercanBatıkar Doğalgaz Dağıtım Şirketi’nin %4 hissedarı olmaktadır. Gaz satış gelirlerinden elde edilen kardan, Zonguldak Belediyesi de, hissesi oranında bundan yararlanmış olacaktır. Zonguldak Belediyesi’ne artı bir katma değer üretilmiş olacaktır. Bizde Akmercan adına bundan da mutluluk duyuyoruz. Zonguldak Belediyesine ve diğer sorumlu olduğumuz yerlere bu hizmeti ve katkıyı sağlamaktan mutluyuz. Zonguldak’ın havasının temizlenmesine katkıda bulunduğumuz için, kazasız belasız çalışmalarımızı sürdürdüğümüz için de mutluyuz. Çevreye faydalı bir iş yaptığımız için bu işi değerli buluyoruz. Sayın Başkanım ve ekibiyle, koordinatlı bir şekilde 6 yıldır bu hizmeti yürütüyoruz. Önümüzdeki 2 yıl içerisinde eksik kalan, cadde, sokak ve mahallerimizi tamamlayarak Zonguldak’ın tamamına doğalgaz hizmeti götürmeyi hedefliyoruz. Belediye Başkanımıza %4 hisseye tekabül eden 200 bin TL’lik hisse payını takdim ediyorum. Şimdiden Zonguldak Belediyemize hayırlı uğurlu olsun.” şeklinde konuştu.

Simple Text