VİETNAM ANKARA BÜYÜKELÇİSİ NGUEN THE CUONG’DAN ZONGULDAK BELEDİYE BAŞKANI MUHARREM AKDEMİR’E ZİYARET

439
VİETNAM ANKARA BÜYÜKELÇİSİ NGUEN THE CUONG’DAN ZONGULDAK BELEDİYE BAŞKANI MUHARREM AKDEMİR’E ZİYARET

 

Vietnam’ın Ankara Büyükelçisi Nguyen The Cuong, Zonguldak’a gelerek Zonguldak Belediye Başkanlığı’nı ziyaret etti. İlk olarak; Zonguldak Valisi Ali Kaban’ı ziyaret eden heyet, ardından Zonguldak Belediye Başkanlığı’nı ziyaret ederek, Belediye Başkanı Muharrem Akdemir ile görüştü. Ziyarete; Kars İli Eski Belediye Başkanı Nahif Alibeyoğlu, Ürgüp Eski Belediye Başkanı Bekir Ödemiş, Yapımcı Yönetmen Tolga Çelikkanat eşlik etti.

Zonguldak ile Vietnam arasında ‘kardeş kent’ projesi kapsamında, ön görüşme yapmak için gelen Vietnam’ın Ankara Büyükelçisi Nguyen The Cuong; Zonguldak’ın Türkiye’de ziyaret ettiği 16’ıncı şehir olduğunu belirtti. Zonguldak ile Vietnam arasında kardeş kent ilişkilerini güçlendirmek istediklerini ifade eden Vietnam’ın Ankara Büyükelçisi Nguyen The Cuong; “Belediye Başkanımızla görüştükten sonra, Zonguldak ve Vietnam ile ilgili ilişkilerin geliştirilmesi için, gerekli girişimlerde bulunacağımızı düşünüyorum. Sayın Valimize ve Sayın Belediye Başkanımıza az önce çok net bir şekilde ifade ettim. Vietnam ile Türk ilişkilerin durumunu anlattım. Şuanda çok güzel bir dönüm noktasındayız. Zonguldak ile Vietnam’ın bir şehrini, kardeş şehir yapma anlamına çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Önemli olan, bizim tavsiye ettiğimiz bir şehrin, Zonguldak ile ileriye gitmek için yapılacak girişimlerdir. Burada eski belediye başkanlarımız olsun, güzel bir fırsatımız oluştu ve iyi bir ekibiz.” şeklinde konuştu.

Ziyaretten dolayı son derece memnun olduğunu ifade eden Belediye Başkanı Muharrem Akdemir; iki ülke arasındaki örf ve adetlerin yansıtılması bakımından bu ziyaretin büyük öneme sahip olduğunu, Vietnam ile kardeş kent projesi kapsamında ilişkilerini sürdüreceklerini söyledi. Başkan Akdemir; “Zonguldak’ı kardeş şehir olarak görmeleri, bizim için çok büyük onur vericidir. Şahsım ve halkım adına, ziyaretinizden dolayı memnuniyetimi dile getirmek istiyorum. İki ülke arasındaki örf, adet ve geleneklerimizin yansıtılması anlamında da büyük önem arz ediyor. Sosyal ve kültürel gelişmelerin sağlanması ve en önemlisi ekonomik işbirliğinin sağlanabilmesi, en önemli konulardan biridir. Biz yerel yönetimler olarak iki ülke arasında köprü vazifesi göreceğiz. Yüce Atatürk’ün “Yurtta sulh, cihanda sulh” sözü gerçekten de çok önemli. Dünya ülkeleri arasında barış, sevgi ve dostluk bağının kurulması açısından da bu projeyi çok önemsiyorum. İnşallah, kardeş şehir projemizi hayata geçiririz.” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Büyükelçi Cuong, Belediye Başkanı Muharrem Akdemir’e şehirlerini yansıtan plaket takdim etti. Belediye Başkanı Muharrem Akdemir ise; günün anısına madenci heykeli, Devrek bastonu, belediye flaması ile Türk bayrağı flaması armağan etti. Belediye Başkanı Muharrem Akdemir, Türk bayrağı flaması ve Zonguldak Belediye Başkanlığı flamasını takdim ederken, iki şehrin bayrakların benzemesini belirtti ve bu açıdan mutlu olduğunu söyledi. Büyükelçi Cuong ise; Türk Bayrağının renginin Türk askerlerinin kanı olduğunu iyi bildiğini ifade etti.

 VİETNAM ANKARA BÜYÜKELÇİSİ NGUEN THE CUONG’DAN ZONGULDAK BELEDİYE BAŞKANI MUHARREM AKDEMİR’E ZİYARET  VİETNAM ANKARA BÜYÜKELÇİSİ NGUEN THE CUONG’DAN ZONGULDAK BELEDİYE BAŞKANI MUHARREM AKDEMİR’E ZİYARET  VİETNAM ANKARA BÜYÜKELÇİSİ NGUEN THE CUONG’DAN ZONGULDAK BELEDİYE BAŞKANI MUHARREM AKDEMİR’E ZİYARET

 

 

 

 

Simple Text