KAPUZ PLAJI’NDA YER ALACAK OLAN ‘MAVİ BAYRAK’ BELEDİYE BAŞKANI MUHARREM AKDEMİR’E TESLİM EDİLDİ

517
KAPUZ PLAJI’NDA YER ALACAK OLAN ‘MAVİ BAYRAK’ BELEDİYE BAŞKANI MUHARREM AKDEMİR’E TESLİM EDİLDİ

Zonguldak Belediyesi’ne bağlı Kapuz Plajı Tesisleri, yapılan incelemeler sonucunda ‘Mavi Bayrak’ almaya hak kazanmış ve temizliği tescillenmişti. Bu doğrultuda, Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Prof. Dr.Barış Mater tarafından mavi bayrak, Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir’e teslim edildi. Türkiye’de yaklaşık 436 plaja mavi bayrak verildiğini ifade eden Prof.Dr.Barış Mater, Kapuz Plajı tesislerinin de mavi bayrak almasından dolayı onur duyduğunu belirtti. Mater, konuyla ilgili yaptığı açıklama da şunları söyledi: “Türkiye’de mavi bayrak almak gerçekten de çok zor bir iştir. Aynı zamanda mavi bayrağı kaybetmek de çok kolaydır. Bu yıl, Türkiye geneline 436 mavi bayrak sahibi yaparak, dünya ikincisi olduk. Bu bizim için büyük onur. Bu bayraklardan biri de, bugün Kapuz Plajı’na verildi. Bunun en önemli özelliklerinden biri de Akçakoca’dan Sinop’a kadar olan bölge içinde tek olarak Zonguldak Kapuz Plajı’na verilmiş olmasıdır. Bu bayrağı verirken yerel yönetimlere şunu söylüyoruz: Bununla ilgili olan çalışmaları sürekli devam ettirin. Halk plajı olduğu için halkın kendi sağlığı için kullanılacaktır.  Tekrar hayırlı olsun diyorum.” şeklinde konuştu.

Belediye Kültür Merkezi Müdürü ve aynı zamanda mavi bayrak sorumlusu Abdullah Bakır ise; yetkililerin çok büyük titizlikle Kapuz Plajı’nı denetlediklerini, mavi bayrağa hak kazanmak için çalışmalarını çok zor bir şekilde sürdürdüklerini belirtti. Bakır; “Belediye Başkanımız göreve başladığından itibaren, gerçekten de Kapuz Plajı’na çok önem verdi. Halkın daha temiz ve rahat denize girebilmeleri için plajımızı korudu. Kapuz Plaj’ımıza mavi bayrak standardı yakalamak için çalışmalarımıza başladık. Ne zamanki, arıtma tesisimiz hayata geçti, o zaman mavi bayrak kriterleri daha uygun oldu. Bazen eleştiri alıyoruz ama zahmet çekmeden de iyi çalışmalar yapılmıyor. Doğalgaz çalışmaları, sıkıntı yaratıyor olabilir ama çalışmalar bittiği zaman tertemiz bir havaya ve çevreye kavuşacağız. Özellikle, Zonguldak’ta yapılmak istenen termik santrallere dikkat çekmek istiyorum. Eğer burada 13 tane termik santral yapılırsa, Zonguldak yaşanmaz hale gelir. Bunu da belirtmek istedim. Mavi bayrak alma çalışmalarımız, Belediye Başkanımızın talimatları ile birlikte ortaya çıktı. Cankurtaranımızdan, engelli rampasına, ilkyardım tesisatından, botuna kadar her anlamda kriterlerimizi tamamladık. Su numunesi sürekli alındı ve temiz çıktı. Mavi bayrağa sahip olduğumuz için çok mutluyum. Çalışmalarımız netice verdi.” dedi.

Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir, Kapuz Plajı’na mavi bayrak kazandırdıklarını için büyük mutluluk duyduğunu ifade ederek; “Değerli Hocamızın da dediği gibi, Akçakoca’dan Sinop’a kadar olan bölge de sadece Kapuz Plajı’mız mavi bayraklı oldu. Bu bizim için çok önemli. Turizm açısından bu çok önemli bir konuydu. Bizde bunu harekete geçirmek istedik. Çalışmalar titizlikle yapıldı. Zonguldak Kapuz Plajı her anlamda temiz, kullanışlıdır. Zaten doğal bir güzelliğe sahip. Kriterler çok önemliydi. Çünkü hiç haberimiz bile yokken uluslar arası yetkililer, plaja gelip kontrol ettikleri olmuştur. Mavi bayrak öyle kolay alınacak bir olay değildir. Zonguldak’ımıza ve halkımıza hayırlı olmasını diliyorum. Zor aldığımız bu mavi bayrağımızı, inşallah geri vermeyiz. Biz bir kültür şehriyiz ve vatandaşlarımızın da mavi bayrağa sahip çıkacağını düşünüyorum.” Şeklinde konuştu. Konuşmaların ardından Belediye Başkanı Muharrem Akdemir, Prof Dr. Barış Mater’e madenci heykeli ve Devrek bastonu armağan etti.

KAPUZ PLAJI’NDA YER ALACAK OLAN ‘MAVİ BAYRAK’  BELEDİYE BAŞKANI MUHARREM AKDEMİR’E TESLİM EDİLDİ KAPUZ PLAJI’NDA YER ALACAK OLAN ‘MAVİ BAYRAK’  BELEDİYE BAŞKANI MUHARREM AKDEMİR’E TESLİM EDİLDİ KAPUZ PLAJI’NDA YER ALACAK OLAN ‘MAVİ BAYRAK’  BELEDİYE BAŞKANI MUHARREM AKDEMİR’E TESLİM EDİLDİ KAPUZ PLAJI’NDA YER ALACAK OLAN ‘MAVİ BAYRAK’  BELEDİYE BAŞKANI MUHARREM AKDEMİR’E TESLİM EDİLDİ

 

Simple Text