‘’CİNSİYETE DAYALI ŞİDDETLE MÜCADELEDE UZMANLIK KÖPRÜLERİ’’ PROJESİNİN İLK TOPLANTISI YAPILDI

650

KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELEDE YEREL VE ULUSAL STK’LARIN KAPASİTESİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ’

‘’CİNSİYETE DAYALI ŞİDDETLE MÜCADELEDE UZMANLIK KÖPRÜLERİ’’ PROJESİNİN İLK TOPLANTISI YAPILDI

 Merkezi Finans ve İhale Birimi (MFİB), AB Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA) 2009 programı kapsamında “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadelede Yerel ve Ulusal STK’ların kapasitelerinin güçlendirilmesi” hibe programı çerçevesinde, belediyemizin ortak olduğu projenin ilk toplantısı 17-20 Temmuz 2014 tarihleri arasında Nevşehir’de yapıldı. Toplantıya, Zonguldak Belediyesi’ni temsilen Proje Mali Koordinatörü Belediye Başkan Yardımcısı Kemal Cangöz, proje koordinatörü Necati Akkaş katıldı.

Kadına yönelik şiddetle mücadelede yerel ve ulusal STK’ların kapasitesinin güçlendirilmesi, cinsiyete dayalı şiddetle mücadelede uzmanlık köprüleri projesi kapsamında yapılan toplantının amacı, sürdürülebilir ve işleyen yerel, bölgesel, ulusal ağların tesisi, cinsiyet sorunları alanında çalışan uluslararası sivil toplum örgütleri ağlarına katılım, önleyici tedbirler ve yanlarında bulunan çocuklarıyla birlikte mağdurlara yardım konusuna özel olarak odaklanmak kaydıyla, iyi uygulamalar ve çalışma deneyimlerinin belirlenmesi, eğitim materyallerinin geliştirilmesine/uyarlanmasına destek ve cinsiyete dayalı şiddetten etkilenen farklı hedef için eğitimlerin verilmesi, farkındalık kampanyaları ve malzemelerinin organize edilmesi amaçlandı.

Proje ortakları,

  “Kapadokya Kadın Dayanışma Derneği” sivil toplum örgütü, Nevşehir Hacı Bektaş Üniversitesi (Kadın Araştırma Merkezi), (Nevşehir, Kırşehir), Karadeniz Bölgesinden iki belediye (Kdz. Ereğli ve Zonguldak Belediyesi) ve Ahiler Kalkınma Ajansı Destekçi kurum olarak yer almaktadır.

Ayrıca Yurt dışı ortaklarımız ise 1)İtalya’dan Gorizia İl İdaresi, Zonguldak Belediyesi’nin kardeş kenti olan Monfalcone ve Sacile belediyeleri ve sivil toplum örgütü “CMC Hope” dur.

2) Slovenya’dan Koper “Sosyal Yardım Merkezi”, Koper Üniversitesi ve NovoMesto sivil toplum örgütü “Gönüllü Çalışmaları Geliştirme Derneği”.

3) Fransa’dan Avrupa Konseyine ait bir sivil toplum kuruluşu olan dernek Yerel Demokrasi Ajansı Derneği (ALDA)’dır.

 DSC_0521 DSC_0522

Simple Text