BELEDİYE BAŞKANVEKİLİ ATINÇ KAYINOVA BELEDİYE PERSONELİNE YÖNELİK SEMİNER DÜZENLEDİ

256

BELEDİYE BAŞKANVEKİLİ ATINÇ KAYINOVA BELEDİYE PERSONELİNE YÖNELİK TOPLANTI DÜZENLEDİ

Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir’in il dışında olması nedeniyle yerine vekâlet eden CHP Belediye Meclis Üyesi Dr.Atınç Kayınova, belediye personeline yönelik ofis içerisinde çalışma koşulları ile ilgili seminer düzenledi.

İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü’nün programı dâhilinde gerçekleştirilen seminere, Belediye Başkan Yardımcıları, Daire Müdürleri ve belediye personeli katıldı. Belediye Başkanvekili Dr. Atınç Kayınova; özellikle masa başı çalışanların, çalışma koşulları içerisinde yapmış oldukları yanlış oturma şekillerinden kaynaklanan rahatsızlıkların sıklıkla ortaya çıkmasından kaynaklanan sorunlardan bahsetti. Kayınova; özellikle ofis içerisindeki ergonominin amacının; çalışanların etkinliğini artırmak, çalışmanın yöntemli bir şekilde düzenlenmesini sağlamak, insan-makine uyumunu sağlamak olduğunun altını çizdi. Çalışılan yerde, iç hava kalitesinin insanların sağlığı ve verimi doğrudan ilişkisi nedeniyle, çalışanların günün en az sekiz saatini geçirdiği ofislerdeki termal konforun sağlanması gerektiğini, ofisin sıklıkla havalandırılmasının oldukça faydalı olduğunu ifade etti. Konuyla ilgili açıklama yapan Belediye Başkanvekili Dr. Atınç Kayınova; “İş Sağlığı ve Güvenliği konusu içinde önemli sorunlarından biri, ofis çalışanları için ergonomik düzenlemelerin yeterli olmamasıdır. Bu düzenlemeler olmadığı zaman özellikle ofis çalışanları iş verimini düşürücü büyük sıkıntılar yaşamaktadır. Özellikle ofis içerisinde çalışırken birçok yanlışlar yapıyoruz. Gerek oturma şeklimiz, hareketsiz kalmamız, monitör ve klavye kullanışımız olmak üzere dikkat edeceğimiz ve sonradan meslek hastalığı olarak karşımıza çıkmaması gereken konular büyük önem arz ediyor. Örnek vermem gerekirse; ofiste sandalyemiz dengeli ve çalışanın rahat bir pozisyonda oturabileceği ve hareket edebileceği şekilde olmalıdır. Oturma yerinin yüksekliği ayarlanabilmelidir. İstendiğinde operatöre uygun bir ayak dayanağı sağlanmalıdır. Çalışırken doğal olmayan duruşlar, kas ve eklemlere baskı yaparak vücudun fiziksel limitlerini zorlar. Çalışandan kaynaklanan sorunlara gelirsek; uyuşmazlıklar (şaşırma-yanılma-unutkanlık) üzüntüler, ailevi sorunlar, meslek sorunları, güvensizlik gibi başlıbaşına iş ortamını olumsuz etkileyen sebeplerdir. Ofis içerisinde en çok karşılaşılan sorunlardan birkaçı ise; Kas-İskelet Sistemi Hastalıkları, Dolaşım Sistemi Hastalıkları, Alerjik Hastalıklar, Psikolojik Hastalıklardır. Gerçekleştirmiş olduğumuz seminer, ofis işlerindeki personellerin sağlık ve güvenlik yönünden karşılaştığı zorluklar ve tehlikelerin önlenmesi için yapılabilecek uygulamaları içermektedir. Bu konuda, Zonguldak Belediyesi personeline bilgilendirme semineri gerçekleştirdim. Katılım gayet güzel ve verimli oldu.” şeklinde konuştu. Belediye Başkanvekili Dr. Atınç Kayınova; katılımcılara, masa başı egzersizi, ofis egzersizlerini uygulamalı olarak gösterdi.

BELEDİYE BAŞKANVEKİLİ ATINÇ KAYINOVA BELEDİYE PERSONELİNE YÖNELİK TOPLANTI DÜZENLEDİ  BELEDİYE BAŞKANVEKİLİ ATINÇ KAYINOVA BELEDİYE PERSONELİNE YÖNELİK TOPLANTI DÜZENLEDİ BELEDİYE BAŞKANVEKİLİ ATINÇ KAYINOVA BELEDİYE PERSONELİNE YÖNELİK TOPLANTI DÜZENLEDİ BELEDİYE BAŞKANVEKİLİ ATINÇ KAYINOVA BELEDİYE PERSONELİNE YÖNELİK TOPLANTI DÜZENLEDİ

Simple Text