Belediye Başkanı Muharrem AKDEMİR İSMET İNÖNÜ’nün ÖLÜM Yıldönümü Nedeniyle Yazılı Bir Açıklama Yaptı

319

başkan resim

Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir, Türkiye Cumhuriyet’inin 2’inci Cumhurbaşkanı ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 2’inci Genel Başkanı olan İsmet İnönü’nün ölüm yıldönümü nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı. Belediye Başkanı Muharrem Akdemir açıklamasında; “Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dava ve silah arkadaşı, büyük devlet adamı, Cumhuriyet’in ilanından sonra Türkiye Cumhuriyet’inin ilk başbakanı, İstiklal Madalyası sahibi, Türkiye Cumhuriyet’ini bağımsız bir devlet olarak kabul ettiren ve Lozan Barış Antlaşması’nın mimarı olan, İsmet Paşa’nın ülkemize çok büyük katkıları olmuştur.” dedi. Başkan Akdemir, İsmet İnönü’nün Türkiye’nin modern bir ülke olarak gelişip güçlenmesinde ve muasır medeniyetler seviyesine ulaşma hedefi doğrultusunda ilerlemesinde emeklerinin yadsınamaz olduğunu belirterek yazılı açıklamasında şu görüşlerine yer verdi:

“ Laik, demokratik Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı Kurtuluş Savaşı’na önemli katkılar veren İnönü, Sevr’i geçersiz kılmış ve diplomasi tarihinde müstesna bir yer edinmiştir. İnönü, mirasları ve öğretileriyle bugün bile adından saygıyla bahsedilen bir lider olarak tarihteki yerini almıştır.

Cumhuriyet’in kuruluşunda yer alan ve çok zor şartlar altında Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ile ülkenin ilk temel taşlarını atan, ülkeyi çok partili demokrasi ile tanıştıran ve Türk siyasal yaşamının bugün geldiği noktada yadsınamaz emek ve katkıları olan, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulması ve gelişmesinde önemli roller üstlenen İsmet İnönü, ulusumuza verdiği üstün hizmetleri ile her zaman şükranla anılacaktır. Merhum İsmet İnönü’yü ölümünün 40’ıncı yıldönümünde sevgi, saygı ve rahmetle anıyoruz”.

Muharrem AKDEMİR

Zonguldak Belediye Başkanı

Simple Text