Belediye Başkanı Muharrem Akdemir 21 Haziran Zonguldak’ın Düşman İşgali’nden Kurtuluşu ve Uzunmehmet’i Anma Günü nedeniyle yazılı açıklama yaptı

471

Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir, 21 Haziran Zonguldak’ın Düşman İşgalinden Kurtuluşu’nun 97’ıncı yıldönümü ve Uzunmehmet’i Anma Günü nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı.

             Belediye Başkanı Muharrem Akdemir, 97 yıl önce Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları sayesinde bağımsızlık ve özgürlük meşalesinin yakılması ile birlikte Zonguldak’ın Fransız işgalinden kurtarıldığını ve Zonguldak kömür havzasının Türkiye Cumhuriyet’inin kuruluşundan sonra hak ettiği değeri kazanarak ‘karaelmas’ bölgesi olan ilimizin sanayi hayatına önemli ölçüde yön verdiğini ifade etti.

           Başkan Akdemir, 21 Haziran Zonguldak’ın Düşman İşgalinden Kurtuluşu ve Uzunmehmet’i Anma Günü nedeniyle yapmış olduğu yazılı açıklamasında şu görüşlerine yer verdi: “Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları sayesinde, 97 yıl önce ilimiz Fransız işgalinden kurtarılmıştır. Şehrimiz yıllardır Türk sanayisine yön vermiştir. Zonguldak kömür havzası, Türkiye Cumhuriyet’inin kuruluşundan sonra hak ettiği değeri kazanmış, sanayi hayatının bir parçası olmuştur. Zonguldak’ımızın gelişmesinde büyük pay sahibi olanların başında 8 Kasım 1829’da taşkömürünü bulan Uzunmehmet gelmektedir. Taşkömürünü bularak ilimize büyük katkı sağlayan Uzunmehmet olmak üzere, bu uğurda can veren maden şehitlerimizi saygıyla anıyor, 21 Haziran Zonguldak’ın Düşman İşgalinden Kurtuluşu’nun 97’ıncı yıldönümünü kutluyorum.”

Simple Text