BELEDİYE BAŞKANI MUHARREM AKDEMİR 20 KASIM DÜNYA ÇOCUK HAKLARI GÜNÜ’NÜ KUTLADI

362

Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı. Çocuk haklarının insan haklar kavramının içinde ele alınması gereken bir konu olduğunu belirten Başkan Akdemir; çocukların sağlıklı yaşam hakkı, eğitim hakkı, şikayet hakkı gibi birçok insani haklara sahip olduklarını belirtti. Belediye Başkanı Muharrem Akdemir, yapmış olduğu yazılı açıklamasında su görüşlerine yer verdi: “20 Kasım 1989 tarihinde, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda, kabul edilen ‘Dünya Çocuk Hakları Sözleşmesi’ ayrım gözetmeden her çocuğun sahip olduğu hakları sıralamakta ve güvence altına almaktadır. Ülkemiz bu sözleşmeyi 1990 yılında imzalamıştır.

Türkiye Cumhuriyet’inin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, çocuklara verdiği önemi Yüce Meclisin açılış gününü çocuklara bayram olarak hediye etmesi ve bu anlamlı günün halen dünyada kutlanan tek çocuk bayramı olması da, Atatürk’ün ve ülkemizin çocuklara verdiği önemi ortaya koymaktadır.

Bu duygu ve düşüncelerle, Dünya Çocuk Hakları Günü’nü kutlar, geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın her haklarını korumayı görev edinmeliyiz. Çocuklarımızın daha iyi bir dünyada yaşamaları için, var gücümüzle kenetlenmeli, çocuklarımızın haklarını sunmada sosyal devlet olmanın gereğini unutmamalı, çocuklarımıza sevgi ve barış dolu bir dünya oluşturma gayreti içerisinde olmayı temenni ediyorum.” şeklinde konuştu.

Simple Text