BAŞKAN AKDEMİR 4 ARALIK DÜNYA MADENCİLER GÜNÜ’NÜ KUTLADI

398

Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir, “4 Aralık Dünya Madenciler Günü” nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı. Belediye Başkanı Muharrem Akdemir, dünyanın en zor işinin madencilik olduğunu belirterek; “Ülkemizin kalkınması için madencilerimiz yerin metrelerce altından zor koşullar altında kömür çıkarmaktadırlar.  Yeraltı kaynaklarını her türlü tehlike ve zorluk altında doğayla mücadele ederek üreten madencilere, toplumun vefa borcu bulunmaktadır. Yerin metrelerce altında insanlığa hizmet için gerektiğinde canlarını hiçe sayan maden emekçilerine hak ettikleri değerin verilmesi aynı zamanda bir insanlık görevidir. Bu görevi yerine getirirken yerin metrelerce altında canlarını hiçe sayarak verilen mücadeleyi, birlikteliği ve dayanışmayı başka hiçbir alanda görmek mümkün değildir.

Madencilik, tarih boyunca uygarlıkların gelişmesinde çok önemli yer tutan sektörlerden biri olmuştur. İçinde bulunduğumuz yüzyılda yeraltı kaynakları insanın yaşamını sürdürülebilmesi ve refah düzeyinin yükselmesi bakımından belirleyici olmuş ve gelecekte daha da belirleyici olacaktır. Bu bakımdan, madencilik sektörü dün olduğu gibi bugün de uluslar için vazgeçilmez konumunu sürdürmektedir.

 

Zonguldak ilimiz, ülkenin önemli maden ocaklarının bölgemizde kurulmasıyla Karadeniz’e ayrı bir itibar kazandırmıştır. Şüphe yok ki, bu uğurda binlercesini şehit verdiğimiz vefakâr ve cefakâr maden işçimizin alın teri ve kutsal emeği vardır. Madencilerimizin emekleri asla yadsınamaz. Ekmeklerini kazanmak için yerin yüzlerce metre altında çok zor koşullarda ve canları pahasına çalışan madenci arkadaşlarımızın emekleri büyük övgü ve takdiri hak etmektedir. Tüm dünya toplumların kutladığı bir gün olan 4 Aralık, emeğin başkenti Zonguldak için de ayrı bir öneme sahiptir. İlimizde, maden işçiliği, alın teri, emek demektir.

 

Bu duygu ve düşüncelerle, maden kazalarında yaşamını yitiren maden işçilerimizi bir kez daha saygıyla anıyor, maden çalışanlarının daha iyi koşullarda çalışma yaşamlarının oluşturulması temennisi ile 4 Aralık Dünya Madenciler Günü’nü kutluyorum.” şeklinde konuştu.

 

 

 

MUHARREM AKDEMİR

BELEDİYE BAŞKANI

Simple Text