Alevi Kültür Derneği Zonguldak Şubesi Kongresi

650
Alevi Kültür Derneği Zonguldak Şubesi Kongresi

Kaplan güven tazeledi

 

Alevi Kültür Dernekleri Zonguldak Şubesi 3. Olağan Kongresi gerçekleşti.

5 Aralık Cumartesi Günü Dernek binasında gerçekleşen kongrenin Divan Başkanlığını Bahaddin Arı, Başkan Yardımcılığını Kemal İlhan, Yaznamlıklarda İsmail Kal ve Aydın Uluçay yürüttü.

Gündem gereği açılış ve yoklama sonrasında Başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere demokrasi mücadelesinde yitirilen tüm canlar için bir dakikalık saygı duruşu yapıldı.

Dernek Başkanı Mehmet Kaplan kısa açılış konuşmasının ardından faaliyet raporunu okudu.

Kaplan konuşmasında, “Alevi Kültür Derneği Zonguldak Şubesi olarak 01.03.2010 Tarihinde Zonguldak Valiliği Dernekler masasına 14 Kurucu üye ile başvurduktan sora başlayan çalışmalarımızla beraber bugün 3. olağan kongre sürecine gelmiş bulunmaktayız. Öncelikle Derneğimizin burada kurulmasında öncülük eden başta Kurucular kuruluna ve benden önce görev üstlenmiş Dernek başkan ve yönetim kurulu arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum.

2015 Yılı içinde yeni yerimizde Semah çalışmaları, saz kursu ve Halk müziği koro çalışmaları başlatılma noktasında girişimlerimiz neticesinde hali hazırda koro çalışmaları yürütülmekte olup, saz  kursu ve Semah çalışmaları için başvurular yapılması durumunda alt yapının hazır olduğu bilinmesini isteriz.

Kentimizde demokratik kitle örgütleri ve sivil toplum örgütlerinin kente yönelik yaptığı çalışmalarda yer almaya özen gösterdiğimiz. Ayrıca Demokrasi Platformu’nu oluşturan yaklaşık 34 sivil toplum örgütüyle birlikte gerek kent ile gerekse ülkede gelişen demokratik çalışmalara yönelik yapılan etkinliklerde yer aldık.

Dernek yönetim Kurulu olarak istediğimiz çalışmaları tam olarak yapamadığımızın farkındayız.Ancak bu konuda elimizden gelen çabayı sarf ettiğimize inanıyor, yeni seçilecek yönetim kurulu üyesi arkadaşlarımıza başarılar diliyoruz”dedi.

Kaplan’ın konuşmasının ardından, gündem gereği Yönetim ve Denetleme ve Mali Raporun görüşülmesi ve aklanması ardından tek liste ile girilen seçimlerde Mehmet Kaplan güven tazeledi.

 

Temenniler maddesinde, Alevilerden öneri ve uyarı

 

Gündemin 8.Maddesi olan Dilek ve temenniler bölümünde siyasi  iktidarların Alevi-Bektaşi geleneğini özünden uzaklaştırmak,içini boşaltmak amacıyla özellikle Muharrem Yas oruçlarında Aşure etkinliklerini siyaset malzemesi yapıldığına dikkat çekildi.

Bu konuda dernek olarak yapılan etkinlik ve  çalışmalarında Alevi-Bektaşi Geleneğinin özünü yerli yerine oturtulmasında bu olumsuzlukları da dikate alarak hasss olunması yönünde görüşler bildirildi.

Ayrıca, Alevi-Bektaşi geleneğinin ete kemiğe bürünmesi ve Yol’un sürmesi,inanç ve ibadet alanı olan Cemevi’nin hizmete girmesi açısından gerek Zonguldak gerekse Kozlu’da Belediye ile diyalog kurularak yer sorunun çözümüne yönelik adım atılmasını önerdiler.

 

 

Alevi Kültür Derneği Yeni Yönetimi şu ismlerden oluştu

 

Mehmet Kaplan, Ali Haydar Özdemir, Mehmet Bakır, Gülseren Duman, Dilek Öztürk.

Üst Kurul Delegeleri

Mehmet Kaplan,Ali Haydar Özdemir, Bahaddin Arı

Yeni seçilen yönetim daah sonra toplanarak görev böümü yapacaklarını ifade ettiler.

Alevi Kültür Derneği Zonguldak Şubesi KongresiAlevi Kültür Derneği Zonguldak Şubesi Kongresi Alevi Kültür Derneği Zonguldak Şubesi Kongresi Alevi Kültür Derneği Zonguldak Şubesi Kongresi

Simple Text