ESKİŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI KAZIM KURT ZONGULDAK BELEDİYE BAŞKANI MUHARREM AKDEMİR’İ MAKAMINDA ZİYARET ETTİ

2598

 

Eskişehir Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Odunpazarı ve Tepebaşı İlçelerinde yapılması düşünülen termik santrale karşı incelemelerde bulunmak üzere Zonguldak’a geldi. Eskişehir halkının, yapılması düşünülen termik santrale karşı olduklarını ve sonuna kadar direndiklerini belirten Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, yaşanılabilecek olumsuzlukları birebir gözlenmek ve Eskişehir halkına gözlemlerini anlatmak için Çatalağzı’nda incelemelerde bulunacaklarını ifade etti.

Çatalağzı ziyaretinden önce, Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir’i de makamında ziyaret eden Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’a, Mengen Belediye Başkanı Turhan Bulut, Eskişehir Kent Konseyi Başkanı, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve Eskişehir’de görev yapan basın mensubu temsilcileri eşlik etti.

ODUNPAZARI BELEDİYE BAŞKANI KAZIM KURT: “ESKİŞEHİR’E TERMİK SANTRAL YAPTIRMAYACAĞIZ”

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt ziyarette yapmış olduğu konuşmasında; termik santralin zararlarından, halkın son derece kötü etkileneceğinden ve Eskişehir halkının sonuna kadar direndiğini belirtti. Kurt, yapmış olduğu konuşmasında şu görüşlerine yer verdi: Öncelikle Zonguldaklı hemşerilerimize saygılarımı sunuyorum. Eskişehir’de Odunpazarı ve Tepebaşı sınırları ilçesi içerisinde hükümet bir termik santral yapımına karar verdi. Dolayısıyla Eskişehir halkıda bu termik santral yapılmasına itiraz ediyor. Bugün, Eskişehir’deki sivil toplum kuruluşu temsilcileri, Kent Konseyi Başkanımız ve basın temsilcilerimiz ile birlikte Çatalağzı’nı ziyarete edeceğiz. Termik santralın çevreye verdiği zararları birebir inceleyeceğiz. Daha öncede bir grup arkadaşımız buraya gelmişti. Bu vesile ile de Belediye Başkanımızı ziyaret etmek istedik. Çatalağzı’nda yaşananları Eskişehirli gazeteciler birebir yaşayan halktan dinleyecek ve Eskişehirli vatandaşlarımıza anlatacaklar. Eskişehirlilerin direnişi avantajlı bir sonuç elde etti. 26 Nisan’da bir ihale yapılacaktı. Sabah aldığımız habere göre ertelenmiş. Muhtemelen seçimden sonraya bıraktılar. Biz Eskişehir’de termik santrali yaptırmamak için direniyoruz. Açtığımız davalardan biri lehimize sonuçlandı. Bundan sonrakilerinde öyle sonuçlanacağını düşünüyoruz.” şeklinde konuştu.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir ise; Eskişehir’de yapılması düşünülen termik santralin hayata geçmemesini temenni ettiğini, Eskişehir halkının da termik santrale karşı durmuş oldukları bu dik duruşun, sonuna kadar devam etmesi gerektiğini ifade etti.  Belediye Başkanı Muharrem Akdemir, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’un çalışmalarını takip ettiğini, bundan sonraki çalışmalarında da başarılarının devamını dilediğini belirtti. Konuşmaların ardından, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, günün anısına Başkan Akdemir’e lüle taşından yapılmış armağan, Belediye Başkanı Muharrem Akdemir ise, madenci fotoğrafının yer aldığı tablo armağan etti. Ziyaretin ardından Eskişehir heyeti, Çatalağzı’nda incelemelerde bulunmak üzere Belediyeden ayrıldı.

Simple Text